Pytania&Odpowiedzi

Dlaczego można spożywać otręby na diecie Dukana?
Jaki rodzaj otrębów jest zalecany?
Ile porcji otrąb można spożywać dziennie?

Autor książki „Metoda doktora Dukana” traktuje otręby (owsiane) jako bardzo ważny składnik swojej diety proteinowej. Poniżej przedstawione zostaną przytoczone przez niego fakty dotyczące otrębów i ich pozytywnych wpływu na organizm.

 • Otręby regulują pracę jelit – występują dwa rodzaje włókien pokarmowych: włókna rozpuszczalne (występują np w pektynach jabłka i otrębach owsianych) oraz nierozpuszczalne. Te drugie występują np w otrębach pszennych, mogą podrażniać ścianki jelit. Włókna rozpuszczalne w przewodzie pokarmowym zmieniają się w rodzaj żelu, który znacząco ułatwia przechodzenie treści jelitowej, a także zabiera ze sobą niewielką ilość kalorii pokarmu. Codzienne spożywanie otrębów owsianych pomaga utrzymać szczupłą sylwetkę.
 • Otręby owsiane sycą – otręby w połączeniu z wodą zwiększają swoją objętość nawet 30-krotnie. Powoduje to wypełnienie żołądka i poczucie sytości przez dłuższy czas.
 • Otręby owsiane wspomagają proces odchudzania – jedną z kluczowych właściwości otrębów jest możliwość przechwytywania części kalorii w jelicie cienkim. Utrata te nie jest duża, ale przy regularnym procesie odchudzania może mieć znaczący wpływ. Ponadto łagodnie poprawiają pracę jelit, która podczas diety jest często zaburzona.
 • Otręby owsiane obniżają cholesterol – znacząca ilość przeprowadzonych badań naukowych wykazała pozytywne znaczenie włókien pokarmowych w regulowaniu poziomu cholesterolu, a otręby owsiane mają najlepszy wpływ na poziom cholesterolu we krwi.
 • Otręby owsiane chronią przed cukrzycą – otręby spowalniają przenikanie cukrów prostych do krwi, co zmniejsza wydzielanie insuliny i obciążenie trzustki.
 • Otręby owsiane chronią przed rakiem okrężnicy – codzienne spożywanie otrębów w połączeniu z odpowiednią ilością wody chroni ścianki jelit. Otręby owsiane działają jak dobry filtr, absorbując pozostałości przemiany materii i czyszczą wszelakie złogi w jelitach – po warunkiem jednak regularnego, codziennego ich spożywania.

W fazie I oraz w fazie II najlepiej nie spożywać więcej niż 2 łyżki stołowe otrąb owsianych dziennie.

 • 1 łyżka – jest nie tylko dozwolona, ale wręcz zalecana.
 • 2 łyżki – jeszcze lepsze rezultaty i poprawiają pracę jelit.
 • 3 łyżki – zwiększają skuteczność działania otrąb, ale mają już wartość kaloryczną. Taką dawkę najlepiej spożywać od początku fazy IV.

Dlaczego należy dużo pić?
Co można pić ?

Ubocznym skutkiem przyswajania i rozkładu protein jest powstający w organizmie kwas moczowy. W celu wypłukania go z organizmu należy pić co najmniej 1,5 litra płynów (wody) dziennie. Woda dodatkowo poprawia skuteczności diety – wspomaga usuwanie ubocznych produktów przemiany materii. Niedobór wody może zahamować utratę wagi, jest również toksyczny dla organizmu.

Dozwolone są wszelkie rodzaje wód mineralnych, zwłaszcza lekko moczopędne. Można pić również wody gazowane (gaz i bąbelki nie mają wpływu na przebieg diety). Dozwolone są także napoje light coca-cola light, coca-cola zero i inne. Pamiętać należy również o herbatach, herbatkach ziołowych i kawie zbożowej oraz kawie normalnej. Każdy napój składa się na sumaryczną wartość ilości wypitych płynów danego dnia.

Czy w fazie uderzeniowej można przyjmować witaminy (suplementy)?

Jeśli czas trwania kuracji proteinowej nie jest długi, przyjmowanie witamin nie jest konieczne. W innych przypadkach można przyjmować codziennie multiwitaminy – ale należy unikać zbyt dużych dawek, ponieważ nadmiar może być toksyczny. Lepiej przyrządzić sobie dwa razy w tygodniu porcję wątróbki cielęcej i każdego ranka zjeść łyżkę drożdży piwnych. A kiedy tylko wejdziemy w fazę II i warzywa będą dozwolone, przyrządzać sałatki warzywne.

Czy można uprawiać sport w fazie uderzeniowej?

Jeżeli mamy dużo kg do zrzucenia, zarówno w fazie I jak i fazie II nie powinno się forsować zbytnio ćwiczeniami obciążającymi serce, układ krążenia (szczególnie świeżo po operacji żylaków), stawy biodrowe i kolanowe oraz innymi ćwiczeniami powodującymi bóle kręgosłupa. Jeżeli mamy powyżej 55 lat, aktywność fizyczną powinno się zwiększać stopniowo, z intensywnością zdroworozsądkową w zależności od liczby kilogramów do zrzucenia. Jeżeli nie jesteśmy zbyt zaawansowani wiekowo ani zbyt otyli to można wykonywać wszelkie ćwiczenia. Jednakże w fazie uderzeniowej utrata zbędnych kilogramów jest na tyle szybka, że w połączeniu z wysiłkiem fizycznym może doprowadzić do znaczącego obniżenia formy, a to powoduje spadek motywacji do dalszego odchudzania – więc należy mieć to na uwadze. Wg dr Dukana najlepszym i najprostszym ćwiczeniem, które można wykonywać wszędzie i o każdej porze dnia i nocy jest marsz.

Jaki zastosować rytm dla kuracji naprzemiennej (fazy II)?

Dieta dukana dysponuje dwoma podstawowymi rytmami fazy naprzemiennej oraz dwoma mniej popularnymi – w nietypowych przypadkach.

5 dni protein (P), 5 dni protein z warzywami (PW) – jest to wymagający rytm, 5 dni bez warzyw może okazać się okresem zbyt długim.

1 dzień protein (P), 1 dzień protein z warzywami (PW) – wg dr Dukana często daje podobne rezultaty co 5/5, a nie wywołuje frustracji związanej z długim okresem bez warzyw i nie powoduje zniecierpliwienia oraz demotywacji. Jest to rytm najbardziej polecany przez dr Pierre Dukana.

2 dni protein (P), 5 dni protein z warzywami (PW) – jest to rzadko stosowany rytm, który polecany jest osobom słabym, wrażliwym, zaawansowanym wiekiem lub wszystkim, którzy mają niewiele kilogramów do zrzucenia. Powinien być stosowany przez osoby, którym zależy na bardzo powolnym spadku wagi.

2 dni protein (P), 5 dni zwyczajnego odżywiania – Jest inny wariant rytmu wyżej wymienionego 2/5. Kuracja dedykowana jest kobietom cierpiącym na cellulit, często bardzo szczupłym w górnych partiach ciała, ale obdarzonych krągłymi biodrami i udami. Rytm ten umożliwia, szczególnie wraz z zabiegami (np. mezoterapią) na osiągnięcie dobrych rezultatów w spalaniu kilogramów w dolnych partiach ciała. Należy jednak pamiętać by zabiegi antycellulitowe były wykonywane w dni diety proteinowej, co pozwoli zdecydowanie atakować tkankę tłuszczową.

Co to jest poranny efekt spalania?

Organizm, któremu nie dostarczy się pożywienia, zaczyna czerpać energię z tkanki tłuszczowej. Proces ten występuje zawsze o poranku, kiedy jesteśmy na czczo i nazywa się lipolizą. Rozpoczyna się, kiedy skończą się zapasy cukrów, szczególnie z nocy, kończy się natomiast w momencie dostarczenia organizmowi energii w postaci np. śniadania. W celu optymalnego wykorzystania tego naturalnego procesu spalania tkanki tłuszczowej, można:

 • wykonać parę ćwiczeń przed spożyciem śniadania, jeśli zmęczenie nie jest dość dokuczliwe,
 • jeść śniadanie przestrzegając zasad fazy I, czyli ciepły napój i proteiny, które nie powstrzymują procesu lipolizy.

Czy można żuć gumy stosując dietę dr Dukana?

Dr Dukan uważa gumy do żucia za doskonała broń w walce z nadwagą. Mogą okazać się bardzo pomocne, szczególnie osobom przywykłym do podjadania między posiłkami. Pamiętajmy jednak by sięgać po gumy bez cukru.

Czy można stosować batoniki proteinowe lub proteiny w proszku?

Zdecydowanie nie wolno, a powody są następujące:

 • większość batoników proteinowych dostępnych w sprzedaży posiada zbyt dużą zawartość węglowodanów, a zbyt niską protein w oparciu o to co zaleca dieta,
 • jedynie syntetyczne proteiny w proszku posiadają odpowiednią zawartość białka, ale dieta dr Dukana bazuje na na proteinach naturalnych. Proteiny w proszku (zawartość min 95% czystych protein) można spożywać tylko w wyjątkowych sytuacjach w fazie ostatecznej stabilizacji.

Poziom cholesterolu, a dieta Dukana?

Dietę Dukana można pogodzić z odpowiednim poziomem cholesterolu zwracając uwagę na spożycie jajek. W przypadku gdy cholesterol jest w normie, można jeść jedno całe jajko dziennie. Natomiast jeśli poziom cholesterolu jest wyższy to wtedy należy używać w kuchni tylko białek lub też zastosować się do zasady by jeść białek ile się chce, natomiast żółtka ograniczyć do czterech na tydzień.